Test canonical 2

Świnka morska

Świnka morska dla dziecka - czy jest dobra?

Świnka morska, której aktualna, choć mniej popularna nazwa brzmi: kawia domowa, to zwierzę bardzo często wybierane do hodowli domowej tam, gdzie są dzieci. To bardzo dobry pomysł, bowiem zwierzątko nie tylko sprawia radość, ale również uczy odpowiedzialności i troski o żywe stworzenie. Nie jest to zwierzę zbyt trudne w pielęgnacji, nie wymaga także bardzo wysokich nakładów finansowych. Świnka morska dla dziecka to idealna opcja na pierwsze własne zwierzątko. Oczywiście opieka nad nią musi być sprawowana pod nadzorem rodziców.

Jak dbać o świnkę morską dla dziecka?

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej klatki. Musi mieć ona co najmniej 1 metr długości i 60 cm szerokości. Optymalnym wyborem jest hodowla dwóch lub więcej świnek ponieważ są to zwierzęta stadne, jednakże należy je łączyć ze sobą zgodnie z płcią. Na przykład świnka morska samiec może przebywać w klatce tylko z innymi samcami. Podstawowym zakupem jest także podłoże. Popularnie są to trociny, ale można także zdecydować się na podkłady jednorazowe lub dry bed. Jednym z obowiązków dziecka przy śwince może być właśnie regularna wymiana podłoża na czyste. Z pewnością będzie wymagało ono pomocy rodzica, szczególnie jeżeli mowa o młodszym dziecku, na przykład w wieku wczesnoszkolnym. Dzięki temu cały proces przebiegnie sprawnie i bezpiecznie.

Co je świnka morska? Przede wszystkim wysokiej jakości pokarm dla świnek, który można kupić zarówno w sklepie zoologicznym jak i w sieci. Powinna mieć także stały dostęp do świeżej chłodnej wody. Dziecko z pewnością poradzi sobie z codziennym napełnianiem poidełka. Zwierzątku warto raz dziennie podawać warzywa i niektóre owoce. Stale w klatce musi także znajdować się siano. Nawet maluch potrafi nałożyć je do paśnika.

Opieka nad świnką i zabawa z nią rodzi swoiste przywiązanie do zwierzęcia. Jest to jedna z piękniejszych więzi, jaką maluch może stworzyć. Więź z ukochanym pupilem niezwykle rozwija i wzbogaca. Nawet śmierć świnki może być swoistą lekcją odchodzenia i radzenia sobie ze stratą.

Sprawdź również: Czy trzmiel ma żądło?